Datum: Utorak, Februar 27, 2024 

Skraćenu verziju ove izjave šef Del Manak je predstavio Upravnom odboru SD61 26. februara 2024. godine. 

Victoria, BC – Od odluke o uklanjanju službenika za vezu školske policije (SPLO) u maju 2023., sigurnost i dobrobit učenika postali su područje od velike zabrinutosti u školama SD61. 

Aktivnost bandi u Velikoj Viktoriji je porasla, a primarni cilj njihovog djelovanja je naša omladina. Trenutno imamo sedam uličnih bandi aktivnih u području Velike Viktorije i regrutovanje bandi kroz naše škole je u porastu.   

Bande su uspješno regrutirale članove iz srednjih i srednjih škola SD61 za trgovinu drogom i vape proizvodima, koje je nezakonito za mlade.   

Većina škola u području Velike Viktorije ima učenike koji su uključeni u ove šeme trgovine ljudima koje su pokrenule bande, a upravo prošlog mjeseca izvršili smo naše prvo hapšenje člana povezanog s bandom koji je aktivno vrbovao mlade na parkiralištima preko puta brojnih škola, tokom školski dan. Ovo je samo jedna osoba od mnogih koje su promatrane, a mi nastavljamo raditi na ciljanju ovih aktivnosti.  

Bande iznuđuju roditelje čija su djeca aktivno vrbovana za ilegalne aktivnosti, kao što je trgovina proizvodima. Koriste nasilje i prijetnje nasiljem, au nekim slučajevima roditelji su preselili svoje porodice kako bi pokušali pobjeći od ovih bandi.  

Jedna od naših CRD policijskih agencija ima izvještaje o prodaji droge učenicima od 11 godina. 

Nažalost, većina djece je naivna prema taktikama regrutovanja bandi i dok shvate da rade za bandu, zadužili su se i na putu su da se ukorijene.  

Primarna uloga službenika za vezu školske policije je obrazovanje i prevencija kriminala. Bez SPLO-a nismo u mogućnosti da se rano uključimo sa ugroženim studentima, kako bismo spriječili vrbovanje bandi i zaštitili učenike.  

Policija u školama je direktno sredstvo odvraćanja od umiješanosti u bande i drugih zabrinjavajućih, kriminalnih ili nasilnih aktivnosti koje ciljaju i utiču na ugrožene mlade. 

Važno je napomenuti da ulogu koju su SPLO igrali u školama nije preuzeo nijedan drugi pružalac usluga. Nisu zamijenjeni socijalnim radnicima, savjetnicima ili radnicima za mentalno zdravlje, kao što je obećano, a ja bih rekao da se ne mogu zamijeniti. Uloga SPLO-a je mnogo drugačija nego što bi bilo koji od ovih pružatelja usluga mogao preuzeti i oni nisu policijski profesionalci ili stručnjaci za prevenciju kriminala ili krivične istrage.  

Jedna važna uloga koja se ne može ispuniti je otkrivanje kriminala i eksploatacije. Odnos SPLO izgradio je povjerenje u policijske službenike među učenicima tako da je naš mobilni tim za mlade usluge (MYST), službenik i porodični savjetnik koji podržava visokorizične, eksploatisane i ranjive mlade u našoj zajednici, pohađao školu za prikupljanje informacija o zločinu koji je počinjen protiv jednog mladića, došlo je do brzog prelaska povjerenja sa SPLO-a na našeg oficira MYST-a. Sada, službenik MYST-a mora izgraditi povjerenje tokom vremena, vremena koje oni jednostavno nemaju. Svaka odgođena intervencija dovodi našu omladinu u dodatni rizik.  

Odnedavno, lokalne policijske uprave nude roditeljima informativne sesije o regrutovanju bandi i aktivnostima ui oko naših škola. Ove informativne sesije su popunjene do maksimuma i do sada je prisustvovalo više od 600 roditelja. Jasno je da postoji želja za više informacija o tome kako zaštititi našu omladinu, a službenici za vezu školske policije igraju ključnu ulogu u održavanju sigurnosti učenika kroz obrazovanje. 

Roditelji koji su zabrinuti zbog aktivnosti bandi nisu jedini koji žele da se policajci vrate u škole.  

Prepisali su me na desetine pisama roditelja, KPZ i lidera iz našeg BIPOC-a i domorodačkih zajednica, predstavnika stotina ljudi iz samih zajednica koje je Odbor naveo kao razloge za uklanjanje službenika iz škola, a oni izražavaju zabrinutost zbog otkazivanja ovaj program. Koliko ja znam, njihova zabrinutost je ostala nepriznata i bez odgovora.  

Ono čega neki možda nisu svjesni je da ograničenje posjeta školama policije nije ograničeno na službenike za vezu školske policije, već se proteže i na službenike koji drže prezentacije u školama ili na drugi način posjećuju škole iz bilo kojeg razloga osim zbog provođenja zakona ili planiranja sigurnosti sa zaključavanjem. bušilice. Mislim da je strašna sramota da se naši oficiri osećaju tako nepoželjno, čak iu mlađim razredima. 

Zajednički rad roditelja, policije i prosvetnih radnika je način na koji ćemo zaštititi našu decu. SPLO su od ključne važnosti za odvraćanje i prevenciju kriminala, nasilnih aktivnosti i vrbovanja bandi u školama.  

S poštovanjem tražim da se sigurnost učenika stavi na prvo mjesto u našim školama.   

Tražim da odbor SD61 odmah ponovo uspostavi SPLO program i stvori mali pododbor koji uključuje učenike, predstavnike PAC-a, nastavnike, administratore i policajce kako bi raspravljali o tome koje barijere postoje za neke učenike da imaju policiju u školama i kako možemo smanjiti traumu za one učenike koji se ne osjećaju ugodno sa policajcima u školama. Spreman sam da odmah predam oficire ovom programu.  

Izgradnja odnosa je naš najbolji put naprijed, pa hajde da sjednemo i pozabavimo se ovim problemima direktno s ciljem izgradnje povjerenja i međusobnog razumijevanja. 

-30- 

Da biste čuli više o tome što naš mobilni tim za mlade usluge (MYST) čuje i doživljava u školama, poslušajte njihovu epizodu podcasta True Blue Sindikata policije Victoria Cityja: https://truebluevic.ca/podcast/