Datum: Utorak April 23, 2024 

Victoria, BC – Prošle sedmice, Odbor za obrazovanje za školski distrikt 61 (SD61) izdao je a izjava kao odgovor na zahtjeve za ponovno uspostavljanje programa za vezu školske policije (SPLO).. 

Ja, kao i mnogi drugi, razočaran sam kada vidim da školski distrikt Greater Victoria odbija vratiti SPLO program, uprkos izraženoj podršci i zahtjevima za program koji su došli od tolikog broja dionika, uključujući roditelje, vođe naših BIPOC zajednica, zajednicu članovi, studenti, Pokrajinska vlada, gradska veća i sve tri policijske uprave u Distriktu. 

Ja sam spreman prezentaciju koju sam održao Odboru u februaru i zahvalan sam što sam pružio katalizator za mnoge, mnoge roditelje, nastavnike, savjetnike i grupe u zajednici koji su od tada istupili sa svojim vlastitim brigama i živim iskustvima u pogledu sigurnosti učenika u našim školama. 

Izjava SD61 i često postavljana pitanja duboko potcjenjuju vrijednu ulogu koju SPLO igraju u školama. Dokumenti govore o potrebi za obučenim, sertifikovanim i regulisanim odraslim osobama da realizuju program sa jasno definisanim ciljevima i aktivnostima, uz nadzor odbora. Bio sam jasan da sam otvoren za revidirani model za SPLO program, ali moram da pitam da li Distrikt ne priznaje pokrajinsku obuku i sertifikaciju Instituta za pravosuđe BC, dodatnu obuku koja se pruža službenicima tokom njihove karijere , nivoi civilnog nadzora koji trenutno postoje, pažljiv proces selekcije za naše SPLO-e, ili da naši službenici u svom srcu imaju na umu najbolje interese učenika tokom svake školske interakcije.  

Našoj djeci su potrebni resursi za odrasle od povjerenja sada više nego ikad. U potpunosti podržavamo dodatne usluge za mlade koje upućuje Školski odbor, uključujući radnike za mentalno zdravlje, socijalne radnike i savjetnike. Međutim, važno je napomenuti da ove specijalizirane uloge nisu, a vjerovatno i ne mogu, zamijeniti ulogu SPLO-a. Naši službenici su posvećeni služenju potrebama učenika i porodica kao dopuna nastavnicima i drugim pružaocima profesionalnih usluga u školama.  

Dozvolite mi također da budem nedvosmisleno jasan: ovdje se ne radi o finansiranju. Od odluke o uklanjanju službenika za vezu školske policije u maju 2023., sigurnost i dobrobit učenika postala je oblast od velike zabrinutosti u školama SD61. U maju 2018. godine donijeli smo tešku odluku da premjestimo naše SPLO-e kako bi dopunili naše oficire na prvoj liniji koji odgovaraju na pozive hitne pomoći. Međutim, službenici VicPD-a i dalje su bili aktivni u školama na mnogo načina. Bio sam jasan da sam spreman da odmah ponovo angažujem službenike za ovaj program. 

I dalje tražim da odbor SD61 sasluša zabrinutost zajednice i odmah vrati SPLO program, i tražim da radimo zajedno na pronalaženju puta naprijed stvaranjem malog pododbora za reviziju programa na način koji se bavi zabrinutost koju je iznio odbor SD61 o onima koji se ne osjećaju ugodno sa službenicima u školama. Očuvanje sigurnosti učenika zahtijeva povjerenje i odnos, a taj odnos se gradi kroz redovne, pozitivne interakcije, što je osnova SPLO programa. 

Ako program osmišljen za zaštitu djece ima ogromne koristi, ali je nesavršen, umjesto da ga u potpunosti uklonimo, poradimo na rješavanju ovih problema i poboljšamo ga s ciljem izgradnje povjerenja i međusobnog razumijevanja.   

Zajednički rad roditelja, policije i prosvetnih radnika je način na koji ćemo zaštititi našu decu. SPLO su od ključne važnosti za odvraćanje i prevenciju kriminala, nasilnih aktivnosti i vrbovanja bandi u školama. Hajde da zajedno razgovaramo o tome kako možemo poboljšati program. Naša djeca i naše škole to zaslužuju.  

-30-