Data: Tancat dimarts, de febrer de 27, 2024 

El cap Del Manak va presentar una versió abreujada d'aquesta declaració al Consell de Síndics de SD61 el 26 de febrer de 2024. 

Victoria, BC – Des de la decisió de retirar els oficials d'enllaç de la policia escolar (SPLO) el maig de 2023, la seguretat i el benestar dels estudiants s'han convertit en un àmbit de preocupació important a les escoles SD61. 

L'activitat de les colles al Greater Victoria ha augmentat i un objectiu principal de la seva activitat és la nostra joventut. Actualment tenim set colles de carrer actives a la zona del Gran Victòria i el reclutament de colles a través de les nostres escoles està en augment.   

Les colles han reclutat amb èxit membres de les escoles secundàries i escoles secundàries SD61 per traficar drogues i productes de vaporització, que són il·legals per als joves.   

La majoria de les escoles de l'àrea de Greater Victoria tenen estudiants implicats en aquests esquemes de tràfic iniciats per bandes, i just el mes passat vam fer la nostra primera detenció d'un membre afiliat a una banda que estava reclutant activament joves als aparcaments davant d'una sèrie d'escoles, durant el dia d'escola. Aquesta és només una de les moltes persones que s'han observat, i seguim treballant per orientar aquestes activitats.  

Les bandes estan extorsionant pares els fills dels quals han estat reclutats activament per a activitats il·legals, com ara el tràfic de productes. Estan utilitzant violència i amenaces de violència i, en alguns casos, els pares han traslladat les seves famílies per intentar fugir d'aquestes bandes.  

Una de les nostres agències policials del CRD té informes de venda de drogues a estudiants de tan sols 11 anys. 

Malauradament, la majoria dels nens són ingènus a les tàctiques de reclutament de bandes i quan s'adonen que estan treballant per a una banda, s'han endeutat i estan en camí d'atrinxerar-se.  

La funció principal d'un oficial d'enllaç de la policia escolar és l'educació i la prevenció del crim. Sense els SPLO no podrem involucrar-nos aviat amb estudiants vulnerables, per ajudar a prevenir el reclutament de bandes i mantenir els estudiants segurs.  

La policia a les escoles és un element dissuasiu directe de la participació de bandes i altres activitats delictives o violentes que es dirigeixen i afecten els joves vulnerables. 

És important tenir en compte que el paper que van jugar els SPLO a les escoles no ha estat assumit per cap altre proveïdor. No s'han substituït per treballadors socials, assessors o treballadors de salut mental, com s'havia promès, i jo diria que no es poden substituir. El paper d'un SPLO és molt diferent del que qualsevol d'aquests proveïdors podria assumir i no són professionals de la policia ni experts en prevenció del crim o investigacions penals.  

Un paper important que no es pot ocupar és la divulgació de la delinqüència i l'explotació. La relació amb SPLO va generar confiança en els agents de policia entre els estudiants, de manera que quan el nostre equip de serveis per a la joventut mòbil (MYST), un oficial i un assessor familiar que dóna suport als joves d'alt risc, explotats i vulnerables de la nostra comunitat, va assistir a una escola per recollir informació sobre un delicte. que s'havia comès contra un jove, hi va haver una ràpida transició de confiança de l'SPLO al nostre oficial de MYST. Ara, l'oficial del MYST ha de generar confiança amb el temps, temps que simplement no té. Cada intervenció endarrerida posa en risc la nostra joventut.  

Recentment, els departaments de policia local han estat oferint sessions informatives sobre el reclutament de bandes i l'activitat a les nostres escoles i als voltants als pares. Aquestes sessions informatives s'han omplert fins al moment i fins ara hi han assistit més de 600 pares. Està clar que hi ha ganes de rebre més informació sobre com mantenir segurs els nostres joves, i els agents d'enllaç de la policia escolar tenen un paper clau per mantenir la seguretat dels estudiants a través de l'educació. 

Els pares que estan preocupats per l'activitat de les colles no són els únics que volen veure els agents de tornada a les escoles.  

M'han copiat desenes de cartes de pares, PAC i líders de les nostres comunitats BIPOC i indígenes, representants de centenars de persones de les mateixes comunitats que la Junta va citar com a motius per retirar els agents de les escoles, i estan expressant la seva preocupació per la cancel·lació de aquest programa. Pel que jo sé, les seves preocupacions no han estat reconegudes i sense resposta.  

El que alguns potser no saben, és que la restricció de la visita de la policia a les escoles no s'ha limitat als oficials d'enllaç amb la policia escolar, sinó que també s'estén als agents que fan presentacions a les escoles o que visiten per qualsevol altre motiu que no sigui l'aplicació de la llei o la planificació de seguretat amb confinament. simulacres. Crec que és una vergonya terrible que els nostres oficials s'hagin fet sentir tan poc benvinguts, fins i tot en els cursos més petits. 

Pares, policies i educadors treballant junts és com mantindrem segurs els nostres fills. Els SPLO són ​​fonamentals per a la dissuasió i la prevenció del crim, l'activitat violenta i el reclutament de bandes a les escoles.  

Demano respectuosament que la seguretat dels estudiants sigui una prioritat a les nostres escoles.   

Demano que la Junta SD61 reinstal·li el programa SPLO immediatament i creï un petit subcomitè que inclogui estudiants, representants de PAC, professors, administradors i agents de policia per discutir quines barreres hi ha perquè alguns estudiants tinguin policia a les escoles i com podem reduir el trauma per a aquells estudiants que no se senten còmodes amb els agents a les escoles. Estic preparat per comprometre els agents amb aquest programa immediatament.  

Construir relacions és la nostra millor manera d'avançar, així que asseurem-nos i abordem aquestes preocupacions de front amb l'objectiu de generar confiança i comprensió mútua. 

-30- 

Per saber més sobre el que el nostre equip de serveis per a joves mòbils (MYST) està escoltant i experimentant a les escoles, escolteu el seu episodi de podcast Victoria City Police Union True Blue: https://truebluevic.ca/podcast/