Datum: Utorak veljače 27, 2024 

Skraćenu verziju ove izjave šef Del Manak predstavio je Odboru povjerenika SD61 26. veljače 2024. 

Victoria, pr – Od odluke o uklanjanju časnika školske policije za vezu (SPLO) u svibnju 2023., sigurnost i dobrobit učenika postali su područje od velike zabrinutosti u školama SD61. 

Aktivnosti bandi u Velikoj Viktoriji su porasle, a primarna meta njihovih aktivnosti su naši mladi. Trenutačno imamo sedam uličnih bandi aktivnih u području Greater Victoria, a regrutiranje bandi kroz naše škole je u porastu.   

Bande su uspješno regrutirale članove iz srednjih škola SD61 i srednjih škola za trgovinu drogom i proizvodima za cigarete, koji su nezakoniti za posjedovanje mladih.   

Većina škola na području Greater Victoria ima učenike uključene u ove sheme trgovanja ljudima koje su pokrenule bande, a upravo smo prošlog mjeseca izvršili naše prvo uhićenje člana povezanog s bandom koji je aktivno vrbovao mlade na parkiralištima preko puta brojnih škola, tijekom školski dan. Ovo je samo jedna osoba od mnogih koje smo promatrali, a mi nastavljamo raditi na usmjeravanju ovih aktivnosti.  

Bande iznuđuju roditelje čija su djeca aktivno regrutirana za ilegalne aktivnosti, kao što je trgovina proizvodima. Koriste se nasiljem i prijetnjama nasiljem, au nekim slučajevima roditelji su preselili svoje obitelji kako bi pokušali pobjeći tim bandama.  

Jedna od naših CRD policijskih agencija ima izvješća o prodaji droge učenicima od 11 godina. 

Nažalost, većina je djece naivna prema taktikama regrutiranja bandi i dok shvate da rade za bandu, zadužili su se i na putu su da se ukorijene.  

Primarna uloga školskog policajca za vezu je obrazovanje i prevencija kriminala. Bez SPLO-a nismo u mogućnosti rano se uključiti u ranjive učenike kako bismo spriječili novačenje u bande i zaštitili učenike.  

Policija u školama izravno odvraća od umiješanosti bandi i drugih zabrinjavajućih, kriminalnih ili nasilnih aktivnosti koje ciljaju i utječu na ranjivu mladež. 

Važno je napomenuti da ulogu koju su SPLO imali u školama nisu preuzeli drugi pružatelji usluga. Nisu zamijenjeni socijalnim radnicima, savjetnicima ili radnicima za mentalno zdravlje, kao što je obećano, i rekao bih da ih se ne može zamijeniti. Uloga SPLO-a mnogo je drugačija od one koju bi bilo koji od ovih pružatelja usluga mogao preuzeti i oni nisu policijski profesionalci ili stručnjaci za prevenciju kriminala ili kriminalističke istrage.  

Jedna važna uloga koja se ne može ispuniti je otkrivanje zločina i iskorištavanja. Odnos SPLO-a izgradio je povjerenje u policajce među učenicima, tako da je naš Mobile Youth Services Team (MYST), službenik i obiteljski savjetnik koji podržava visokorizične, iskorištavane i ranjive mlade u našoj zajednici, pohađao školu kako bi prikupio informacije o zločinu koji je počinjen protiv mladeži, došlo je do brzog prijelaza povjerenja sa SPLO-a na našeg MYST časnika. Sada, časnik MYST-a mora s vremenom izgraditi povjerenje, vrijeme koje oni jednostavno nemaju. Svaka zakašnjela intervencija dodatno ugrožava našu mladež.  

Nedavno su lokalne policijske uprave roditeljima nudile informativne sastanke o regrutiranju bandi i aktivnostima ui oko naših škola. Ovi informativni termini bili su popunjeni do posljednjeg mjesta i do sada im je prisustvovalo više od 600 roditelja. Jasno je da postoji želja za više informacija o tome kako zaštititi našu mladež, a školski policajci za vezu imaju ključnu ulogu u održavanju sigurnosti učenika kroz obrazovanje. 

Roditelji koji su zabrinuti zbog aktivnosti bandi nisu jedini koji žele da se policajci vrate u škole.  

Primio sam desetke pisama roditelja, PAC-ova i vođa iz našeg BIPOC-a i domorodačkih zajednica, predstavnika stotina ljudi iz istih zajednica koje je Odbor naveo kao razloge za uklanjanje službenika iz škola, i oni izražavaju zabrinutost zbog otkazivanja ovaj program. Koliko ja znam, njihova zabrinutost ostala je nepriznata i bez odgovora.  

Ono čega neki možda nisu svjesni jest da ograničenje policijskih posjeta školama nije ograničeno na školske policijske časnike za vezu, već se također proširuje na policajce koji drže prezentacije u školama ili ih posjećuju iz bilo kojeg drugog razloga osim provođenja zakona ili sigurnosnog planiranja s zaključavanjem bušilice. Mislim da je užasna šteta da se naši časnici osjećaju tako nepoželjno, čak iu mlađim razredima. 

Zajednički rad roditelja, policije i odgajatelja je način na koji ćemo zaštititi našu djecu. SPLO su ključni za odvraćanje i prevenciju kriminala, nasilnih aktivnosti i regrutiranja bandi u školama.  

S poštovanjem tražim da sigurnost učenika postane glavni prioritet u našim školama.   

Zahtijevam da Odbor SD61 odmah ponovno uspostavi program SPLO i stvori mali pododbor koji uključuje studente, predstavnike PAC-a, nastavnike, administratore i policajce kako bi se raspravljalo o tome koje prepreke postoje za neke učenike da imaju policiju u školama i kako možemo smanjiti traumu za one učenike koji se ne osjećaju ugodno s policajcima u školama. Spreman sam odmah angažirati časnike u ovom programu.  

Izgradnja odnosa naš je najbolji put naprijed, stoga sjednimo i pozabavimo se ovim problemima direktno s ciljem izgradnje povjerenja i međusobnog razumijevanja. 

-30- 

Da biste saznali više o tome što naš Mobile Youth Services Team (MYST) čuje i doživljava u školama, poslušajte njihovu epizodu podcasta Victoria City Police Union True Blue: https://truebluevic.ca/podcast/