Datum: Utorak, travanj 23, 2024 

Victoria, BC – Prošli tjedan, Odbor za obrazovanje za školski okrug 61 (SD61) izdao je a izjava kao odgovor na zahtjeve za ponovno uspostavljanje programa za vezu školske policije (SPLO).. 

Ja sam, kao i mnogi drugi, razočaran što vidim da školski okrug Greater Victoria odbija ponovno uspostaviti SPLO program, unatoč izraženoj podršci i zahtjevima za program koji su došli od toliko dionika, uključujući roditelje, vođe naših BIPOC zajednica, zajednice članovi, studenti, Zemaljska vlada, gradska vijeća i sve tri policijske uprave u Distriktu. 

stojim pored prezentaciju koju sam napravio upravnom odboru u veljači i zahvalan sam što sam pružio katalizator za mnoge, mnoge roditelje, učitelje, savjetnike i grupe u zajednici koji su od tada istupili sa svojim zabrinutostima i životnim iskustvima u vezi sa sigurnošću učenika u našim školama. 

Izjava SD61 i često postavljana pitanja duboko potcjenjuju vrijednu ulogu koju SPLO imaju u školama. Dokumenti govore o potrebi za obučenim, certificiranim i reguliranim odraslim osobama koje će provoditi program s jasno definiranim ciljevima i aktivnostima, uz nadzor odbora. Jasno sam rekao da sam otvoren za revidirani model za SPLO program, ali moram pitati ne priznaje li Distrikt provincijsku obuku i certifikaciju Instituta za pravosuđe BC, dodatnu obuku koja se pruža časnicima tijekom njihove karijere , razine civilnog nadzora koji trenutno postoje, pažljiv proces odabira za naše SPLO-e ili da naši službenici, u srcu, imaju na umu najbolje interese učenika tijekom svake školske interakcije.  

Naša djeca sada više nego ikad trebaju pouzdane izvore za odrasle. U potpunosti podržavamo dodatne usluge za mlade koje navodi školski odbor, uključujući radnike za mentalno zdravlje, socijalne radnike i savjetnike. Međutim, važno je napomenuti da te specijalizirane uloge nisu, i vjerojatno ne mogu, zamijeniti ulogu SPLO-a. Naši su službenici predani služenju potrebama učenika i obitelji kao dopuna učiteljima i drugim pružateljima profesionalnih usluga unutar škola.  

Da budem nedvosmisleno jasan: ne radi se o financiranju. Od odluke da se u svibnju 2023. uklone školski policajci za vezu, sigurnost i dobrobit učenika postali su predmet velike zabrinutosti u školama SD61. U svibnju 2018. donijeli smo tešku odluku da premjestimo naše SPLO-e kako bismo dopunili naše službenike na prvoj liniji koji odgovaraju na pozive 911. Međutim, službenici VicPD-a nastavili su biti aktivni u školama na mnogo načina. Jasno sam rekao da sam spreman odmah ponovno angažirati časnike u ovom programu. 

I dalje tražim da Odbor SD61 sasluša zabrinutosti koje je iznijela zajednica i odmah ponovno uspostavi SPLO program, i tražim da zajedno radimo na pronalaženju puta naprijed stvaranjem malog pododbora za reviziju programa na način koji se bavi zabrinutost koju je iznio Odbor SD61 o onima koji se ne osjećaju ugodno s policajcima u školama. Očuvanje sigurnosti učenika zahtijeva povjerenje i odnos, a taj se odnos gradi kroz redovite, pozitivne interakcije, što je temelj SPLO programa. 

Ako program osmišljen za zaštitu djece ima goleme prednosti, ali je nesavršen, umjesto da ga potpuno uklonimo, poradimo na direktnom rješavanju tih problema i poboljšamo ga s ciljem izgradnje povjerenja i međusobnog razumijevanja.   

Zajednički rad roditelja, policije i odgajatelja je način na koji ćemo zaštititi našu djecu. SPLO su ključni za odvraćanje i prevenciju kriminala, nasilnih aktivnosti i regrutiranja bandi u školama. Okupimo se kako bismo razgovarali o tome kako možemo poboljšati program. Naša djeca i naše škole to zaslužuju.  

-30-