Датум на: Четврток, мај 12, 2022

Податотека: 22-15345

Викторија, п.н.е. – VicPD реагира на тековното насилство меѓу младите во центарот на Викторија и околните области со информации, забрана и спроведување.

Младите од околните општини почнаа да доаѓаат во центарот на Викторија во петок и сабота навечер за да консумираат алкохол и дрога. Во некои ноќи над 150 млади во групи со различна големина се собираат на локации низ центарот на Викторија и околината. Службениците на VicPD Patrol и на Одделот за услуги во заедницата (CSD) реагираат на повиците за насилни прекршоци, вклучително и напади со оружје, случајни напади на минувачи, вклучително и напади врз постари и несомнени лица и наплив на полицаец. Имаше и бројни извештаи за зло, вандализам и материјална штета, како и отворено конзумирање алкохол и дрога од страна на малолетните млади, како и поврзани нарушувања и медицински инциденти. Имаше неколку инциденти со повредени луѓе, вклучително и млади. Некои од вклучените млади почнаа да ги прошируваат овие активности во работните ноќи.

Додека над дваесетина повици за сервис се испратени за овие тековни инциденти, еве неколку примери на повици на кои реагираат службениците.

 

Петок, мај 6, 2022

22-16795 – Повикувач пријавил дека група од 100 млади се наоѓале во реонот на улиците Владата и Даглас, при што некои од нив скокале по покривите на автомобилите, клоцајќи ги вратите на автомобилите и ги оштетиле транзитните знаци. Службениците пристигнаа и ја растераа групата која остави зад себе значителна количина ѓубре, барајќи од Одделот за паркови на Град Викторија да се надоврзе.

22-16808 – Двојка беше преплавена од група од 20 млади во 900-блок на улицата Даглас. Двојката била нападната по случаен избор, при што младите ја фатиле за грло една од жртвите и ја удирале, додека продолжиле да ја тепаат и клоцаат другата членка на двојката. Двојката успеала да се отцепи и да побегне, повикувајќи се на 911 откако биле безбедни. Главниот осомничен е опишан како млада жена, со многу долги трепки. Таа носеше портокалов џемпер, црн дуксер со качулка и црна балаклава. Полицајците реагирале и ја пребарале областа, но не успеале да го лоцираат осомничениот. Двојката се здобила со повреди кои не се опасни по живот за кои не била потребна медицинска помош. Оваа датотека останува под истрага.

22-16814- Полицајците одговорија на извештајот за тепачка на група во близина на раскрсницата на улицата Даглас и авенијата Пандора. Истрагата посочува дека група млади опколиле и почнале да малтретираат две невдомени лица. За време на пресметката, едно од недоставените лица со батериска ламба удрило во лицето на еден од младите, а потоа избегало од областа. Повредениот младинец кој бил во алкохолизирана состојба се здобил со повреди на лицето кои не се опасни по живот. Тој одбил медицински третман и бил однесен дома во неговата резиденција во Лангфорд и пуштен на родител. Оваа датотека останува под истрага.

22-16799- Службениците на патролата беа означени во близина на раскрсницата на улиците Вју и Даглас за едно момче кое лежеше на коловозот со повреди на раката. Полицајците откриле млада жена, која покажувала јасни знаци на интоксикација и се здобила со повреди на раката кои не се опасни по живот. Додека полицајците истражувале, дознале дека таа била дел од група која се нафрлила и нападнала две лица. Едната од жртвите била удирана во лицето и двете побегнале кон возило. Групата го опколила и почнала да го удира возилото со клоци и тупаници, при што направила значителна штета. Жртвите се оддалечиле од областа. Младинката била пренесена во болница од страна на болничарите на Итната медицинска помош на БЦ. Службениците го контактирале семејството на младиот во Сук, кое отишло во болница, и разговарало со полицајците за тековните грижи.

 

Понеделник, април 25, 2022

2022-15250- Сопственик на бизнис бил преплавен и испрскан со спреј за мечка кога група млади почнале да се тепаат пред неговата продавница во 1100-блок на улицата Даглас. Неколку младинци украле ножеви од продавницата откако сопственикот бил испрскан со прскање. Двајца млади, претходно идентификувани во претходните напади, беа уапсени за напад со оружје и кражба. Жртвата се здобила со повреди кои не се опасни по живот.

Сабота, април 23, 2022

22-15067- 70-годишен маж бил преплавен од група од 25 млади луѓе во 1200 блок на улицата Даглас. Мажот бил нападнат од група од пет или шест млади, кои почнале да го удираат, удираат и плукаат по човекот. Седумдесетгодишниот маж се здобил со значителни, но не опасни по живот повреди на лицето во инцидентот за кој била потребна медицинска помош. Оваа датотека останува под истрага.

 

Петок, април 22, 2022

22-14948- Службениците на патролата присуствуваа на повик во врска со машко момче вооружено со нож и спреј за мечка, по пријава дека група млади се напаѓаат меѓусебно со спреј за мечка во 1300 блок на улицата Даглас. Кога биле уапсени, група од 14 млади го наплиле полицаецот кој го апсел во обид да го спречат апсењето на младиот. Младиот бил пренесен во ќелиите на ВицПД и издал прекршочна карта за поседување канабис. Оружјето е одземено за уништување, а младиот е предаден на старателство на родител.

 

Одговор на VicPD

VicPD работи со регионални партнери, вклучувајќи го Училишниот округ Голема Викторија и регионалните полициски партнери за да се ангажира со младите и нивните семејства, да ги забрани групите во клучните проблематични области и да спроведе спроведување.

Полицајците дознале дека некои родители им даваат на своите деца спреј за мечки и алкохол кога нивните деца изразиле желба да донесат ножеви и дрога во центарот на Викторија. Службениците ги информираат родителите дека овој тип на пристап не е корисен и наместо тоа води кон зголемено насилство и штета. Работиме со партнерите за да ја пренесеме пораката до семејствата дека однесувањето што се случува е небезбедно, незаконско и ќе биде решено преку спроведување доколку се бара.

Службениците на VicPD ќе го објават своето присуство на клучните локации во центарот на Викторија за време на твит во петок навечер. Ве молиме придружете ни се на нашата сметка на Twitter на VicPDCanada со хаштаг #VicPDLive.

„Неколку од инволвираните млади им рекоа на полицајците дека веруваат дека нема да се соочат со кривични пријави за нивните постапки“, портпаролот на VicPD, Cst. Рекла Кам МекИнтајр. „Некои од овие млади вршат насилни, случајни напади и им рекоа на полицајците дека веруваат дека нема да се соочат со никакви последици за нивните незаконски дејствија. Тие грешат. Полицајците апсат и препорачуваат обвиненија, што може да има значителни и негативни доживотни влијанија“.

Ако видите група која напаѓа луѓе или оштетува имот, ве молиме јавете се на 911. Ако имате какви било информации за овие инциденти, ве молиме јавете се во бирото за известување на VicPD на (250) 995-7654 ext1.

-30-