Датум на: Петок, декември 1, 2023 

Податотека: 23-44370 

Викторија, п.н.е. – Инспекторите бараат дополнителни информации откако во средата рано утрото во една жена удрила додека го преминувала патот на раскрсница. 

На 29 ноември околу 12:15 часот, 62-годишна жена била удрена од возило додека го преминувала патот на пешачкиот премин на раскрсницата на патот Foul Bay Road и Fairfield Road. Возачот бил пријавен дека се движел со голема брзина и не запрел на знакот за стоп пред да ја удри жената и да ја испрати на земја. 

Возилото е опишано како бел спортски автомобил и може да има оштетување на совозачката страна од контакт со пешакот 

Возачот не застанал откако удрил во пешакот и последен пат бил виден како патува кон југ по патот Foul Bay кон плажата Гонзалес. Подолу е мапа на местото каде што се случил инцидентот: 

 Карта на раскрсницата

Пешакот бил пренесен во болница со повреди вон животна опасност. 

Инспекторите бараат од возачот на возилото, сите сведоци кои го виделе инцидентот, кој било во областа околу времето на инцидентот што има снимки од камера или снимки од ѕвонче на врата, или од блиските бизниси со снимки од видео надзор да се јават во Е-Comm Report Desk на ( 250) 995-7654 продолжување 1.  

За да пријавите што знаете анонимно, ве молиме јавете се на Greater Victoria Crime Stoppers на 1-800-222-TIPS или испратете совет онлајн на Поголема Викторија Криминалисти.   

-30- 

Бараме квалификувани кандидати и за полициски и за цивилни позиции. Размислувате за кариера во јавниот сервис? VicPD е работодавач со еднакви можности. Придружете се на VicPD и помогнете ни да ги направиме Викторија и Ескималт побезбедна заедница заедно.