Датум на: Понеделник, декември 4, 2023 

Податотека: 23-45044 

Викторија, п.н.е. – Единицата за јавна безбедност на Голема Викторија уапси маж откако го забрзал своето возило кон демонстрант за време на демонстрациите во Законодавниот дом на СРД во неделата. 

Малку по 2 часот во неделата, на 3 декември, еден маж беше приведен откако со своето возило излета на тротоарот во 500-от блок на улицата Белвил, за малку ќе удри демонстрант. Уапсен е за напад со оружје и опасно ракување со моторно возило. Немаше дополнителни апсења, а демонстрациите можеа да продолжат без други инциденти. 

Бидејќи овој инцидент се уште е под истрага, повеќе детали не може да се споделат во овој момент. 

ВицПД го поддржува сечие право на безбедни, мирни и законски демонстрации и бара од сите граѓани да го почитуваат ова право. Опасните или незаконските активности ќе продолжат да се соочуваат со деескалација и спроведување.    

-30- 

Бараме квалификувани кандидати и за полициски и за цивилни позиции. Размислувате за кариера во јавниот сервис? VicPD е работодавач со еднакви можности. Придружете се на VicPD и помогнете ни да ги направиме Викторија и Ескималт побезбедна заедница заедно.