Град Викторија: 2022 - К3

Како дел од нашето тековно Отворете VicPD иницијативата за транспарентност, ги воведовме картичките за извештаи за безбедност на заедницата како начин да ги одржуваме сите во тек со тоа како полицискиот оддел на Викторија и служи на јавноста. Овие картички за извештаи, кои се објавуваат квартално во две верзии специфични за заедницата (една за Викторија и една за Esquimalt), нудат и квантитативни и квалитативни информации за трендовите на криминалот, оперативните инциденти и иницијативите за вклучување во заедницата. Се надеваме дека, преку ова проактивно споделување на информации, нашите граѓани имаат подобро разбирање за тоа како VicPD работи кон својата стратешка визија за „Заедно побезбедна заедница."

Информации за заедницата на Викторија

VicPD продолжува да напредува кон нашите три главни стратешки цели наведени во Стратешкиот план на VicPD 2020 година.

Поддржете ја безбедноста на заедницата

VicPD обезбеди јавна безбедност на голем број настани во заедницата од големи размери, вклучително и прославите на Денот на Канада и Дејс Дејс.

Истражителите на VicPD прекинаа неколку значајни измами во текот на кварталот, вклучително и измама со изнајмување со бројни жртви и шема за финансиска измама што резултираше со 85 препорачани давачки.

Волонтерите и службениците на VicPD помогнаа да се задржат учениците што се враќаат безбедни со тоа што во текот на месец септември, во секое училиште во Викторија и Ескималт, во секое училиште во Викторија и Есквималт, спроведоа блиц за брзо часовник на училиште.

Зголемете ја јавната доверба

Инцидентот со пукањето во Саанич, и покрај неговите поврзани трагедии, исто така служеше за зближување на нашата заедница како што беше прикажано преку настанот за благодарност „Заедно посилни“ на Викторија Шамрокс во јули. Овој настан собра над 10,000 долари за атлетското здружение на полицијата во Викторија, создавајќи идни можности за службениците и персоналот на VicPD да се поврзат со младите луѓе преку атлетика, академици и уметност.

VicPD одржа интерактивна онлајн сесија „Ask Me Anything“ на која сподели информации за нарушено возење и што прави VicPD за да го реши тоа. Со преку 20,000 прегледи на интернет и стотици лајкови и коментари, овој ангажман им помогна на луѓето да останат информирани и едуцирани за ризиците од оштетено возење.

VicPD го ажурираше своето онлајн Контролна табла на заедницата VicPD со новите податоци на Statistics Canada поврзани со Индексот за сериозност на криминалот. Овие податоци сега се достапни и за Викторија и за Есквималт и вклучуваат детали за целокупниот Индекс на сериозност на криминалот за двете заедници, како и под-индекси кои покажуваат насилни и ненасилни податоци.

Постигнете организациска извонредност

Во Q3, зголемен акцент беше ставен на привлекување квалификувани кандидати да се приклучат на VicPD како службеници, цивилни вработени, специјални општински полицајци, затворски персонал и волонтери. Ова беше во форма на присуство на регрутирање во заедницата и спортски настани, како и освежена веб-локација за регрутирање и рационализиран процес на аплицирање.

Работна група продолжува да се занимава со наодите од неодамнешното Анкета за ментално здравје и благосостојба и се спроведуваат клучните акциони точки, вклучително и лансирање на нов тим за поддршка од врсници и воспоставување договорни позиции за внатрешен психолог и медицинска сестра за професионално здравје .

Продолжува работата за развивање и спроведување на реорганизација на одделенијата за подобро усогласување на достапните ресурси со тековните и идните оперативни потреби.

А 9 јулиth Инцидент со оштетен возење во раните утрински часови на патот Далас виде една жена уапсена и возило извадено од езерце на значително растојание од патот. За среќа, никој не бил физички повредени во инцидентот.

Возило со оштетен возач излетало од патот и завршило во езерце на патот Далас

Статистика на Канада го објави Индекс на сериозност на криминал од 2021 година (CSI). Ова е втора година како канадската статистика објавува мерки за податоци за криминалот што ги раздвојува Викторија и Ескималт. Викторија остана на највисокото место за општинските полициски служби со CSI од 148, многу над просекот на BC од 93. CSI на Esquimalt останува значително под просекот на BC на 45.

Во јули полицајците одговорија на повеќе повици во кои завршија со запленување наполнето огнено оружје од резиденции и од возила. На 15 јули, Службениците на патролата одговориле на пријавата дека украденото возило било лоцирано во станбена зграда со повеќе единици во 700-блок на авенијата Квинс. Полицајците пристигнале, го лоцирале возилото и внатре откриле наполнета пушка и муниција. Потрагата по осомничениот доведе до повик забарикадирано лице, при што реагираше тимот за итни случаи на Голема Викторија и приведоа двајца.

Пет дена подоцна, на 20 јули, прекинот на сообраќајот на улиците Даглас и Дискавери доведе до тоа полицајците на патролата пронајдоа и реалистична реплика на огнено оружје и наполнет пиштол. Две лица беа уапсени, пренесени во ќелии и задржани во притвор поради прекршување на условот за казнување да не поседуваат вистинско и реплика на оружје.

Следната недела, а Истрагата за бес на патот ги навела полицајците да пронајдат наполнета пушка. Полицајците запреле возило во блокот 2900 на улицата Даглас како дел од истрагата за инцидент со бес на патот кога дознале дека возачот на возилото има забрана за возење што произлегува од серија претходни кривични пресуди за различни прекршоци, кои вклучуваат прекршоци со огнено оружје. Покрај забраната за возење, возачот има и забрана за поседување огнено оружје на неопределено време. Полицајците извршиле безбедносен претрес пред да го влечат возилото и внатре пронашле наполнета пушка. Возачот е уапсен, а подоцна пуштен на слобода во очекување на дополнителна истрага.

Deuce Days се врати во Victoria's Inner Habour во јули за 90-титеth годишнина од овој класичен автомобилски настан. Десетици илјади гледачи присуствуваа на настанот за да земат преку 1,000 возила од пред 1952 година кои излегоа на улиците на Викторија.

Полицајците помагаат да се одржи толпата безбедна за време на Дејс Дејс

Полицајците извршиле налог за претрес и заплениле огнено оружје, панцир и дополнително оружје по извршувањето на налог за претрес во апартман во објект за поддршка на повеќе единици во 800-блок на улицата Џонсон. Покрај пушка и два пиштоли, полицајците пронашле неколку реплики на огнено оружје, месингани зглобови, тејзер, меч и палки. Уапсени се две лица.

Семејството на Џереми Горданеер, заедно со единицата за интегриран голем криминал на островот Ванкувер (VIIMCU), апелираше за информации за помош во истрагата за убиството на Џереми во август 2021 година. ЦЕД работеше со истражителите и сестрата на Џереми, Алиса, и неговите ќерки, Клеа и Силви, да создадат видео во кое ќе бидат привлечни оние со информации да излезат.

Семејството на Џереми Горданер апелира за одговори за неговото убиство

Еден човек е уапсен, а потоа приведен под Закон за ментално здравје по пријава дека фрлал камења низ прозорците на владина зграда и се обидел да краде автомобил на 24 август. Кога пристигнале полицајците, мажот ги предизвикал на тепачка и бил приведен со помош на енергетско оружје или тејзер. Откако го приведе мажот, тој даде неколку изјави кои ги загрижија полицајците за неговата безбедност и благосостојба. Полицајците го пренеле мажот во болница.

Полицајците мораа повторно да распоредат енергетско оружје за да уапсат маж кој по случаен избор избоде странец во градите на 31 август. Жртвата им кажала на полицајците дека мажот му пришол и побарал цигара. Кога жртвата одбила, мажот ненадејно ја прободел жртвата во градите. Жртвата побегна и беше прогонуван од неговиот напаѓач кој побегна од областа дури кога сведокот извика дека викаат полиција. Осомничениот замавнал со ножот и напредувал кон полицајците кои реагирале, кои го привеле под закана со пиштол, откако успешно го употребиле енергетското оружје.

Полицајци со тимот за итни случаи на Голема Викторија мораше да користи уред за правење бучава, бибер спреј и да спроведе круга со енергетско оружје и вреќи со грав откако повеќечасовни преговори не успеаја да разоружаат вооружено лице во близина на игралиштето во селото Кук Стрит. По приведувањето на лицето, полицајците дознале дека имаат повреди на рацете кои не се опасни по живот. Нив ги лекуваше лекар од тактичка медицинска помош за итна помош (TEMS) на VicPD додека не ја презедоа грижата болничарите од службата за итни случаи на БЦ.

Инспекторите на Единицата за голем криминал почнаа да работат на идентификување и лоцирање на осомничениот откако едно лице беше случајно нападнато и избодено повеќе пати во 1000-блок на авенијата Пандора во четвртокот, 15-ти септември.. Повредите на жртвата првично биле потенцијално опасни по живот и дури по итна медицинска помош нивните повреди се сметаат за неопасни по живот. Жртвата седела на клупа кога случајно била нападната одзади од страна на странец, и открила дека биле избодени со нож откако побегнале на безбедно.

Додека службеник на VicPD Forensic Identification Services (FIS) ја обработуваше сцената на прободувањето, тој беше случајно нападнат од човек кој управуваше со скејтборд. Напаѓачот замавнал со скејтбордот кон главата на службеникот на ФИС и бил борбен од полицаецот, кој ја искористил својата камера за да ги одврати ударите и да се одбрани. Службениците на блиската патрола, кои вршеле обезбедување на местото на настанот, веднаш реагирале и помогнале да се приведе осомничениот. По апсењето на осомничениот, полицајците дознале дека човекот имал неподготвени налози и бил пренесен во ќелиите на ВицПД. Службеникот на ФИС го заврши документирањето на сцената со друга камера.

Следното утро полицајците уапсија две лица откако маж беше застрелан во повеќеединечна станбена зграда за привремено домување во 3000-блок на улицата Даглас. Жртвата се здобила со неопасна по живот, но потенцијална повреда на долниот екстремитет. Кратко време подоцна, полицајците пронајдоа двајца осомничени и ги уапсија во друг повеќеграден станбен објект за привремено домување.

Две значајни истраги за измама беа изнесени пред јавноста. На 27 августth Службениците на патролата биле повикани во застапништвото на возила во 3000-блокот на улицата Даглас, откако на еден вработен му се посомневало кога клиентот побарал над 50,000 долари за финансирање користејќи средства кои изгледале како измами. Полицајците го уапсија мажот по кратка потера. Истрагата резултираше со 85 препорачани обвиненија, вклучително и обвиненија за кражба на идентитет, набавка и трговија со владини документи, измама над 5000 американски долари, попречување на полицаец и 79 различни прекршувања на различни услови на суд..

Службеници на Одделот за услуги на заедницата откри, а потоа прекина серија измами за изнајмување низ центарот на Викторија, при што беа уапсени двајца осомничени. Службениците извршија налог за претрес во текот на истрагата и ја прекинаа потенцијалната измама во тек. Овие измами беа обележани со тоа што беа особено дрски, при што измамниците се сретнаа со потенцијалните жртви во изнајмување за краткорочни одмори што ги наведоа како сместувачки места за долгорочно изнајмување на Интернет. Измамниците повикувале референци на жртвите, ги потпишувале жртвите лажни договори за изнајмување и издавале лажни клучеви. Овие досиеја остануваат под истрага, а инспекторите апелираат да се појават дополнителни жртви.

Дали го препознавате овој осомничен за измама со изнајмување?

Волонтерите на VicPD и службениците за сообраќај на VicPD помогнаа безбедно да се вратат студентите од Esquimalt и Victoria. Блиц за враќање во училиште Speed ​​Watch.

Истражувачите на VicPD Speed ​​Watch во основното училиште Саут Парк

Волонтерите на VicPD Speed ​​Watch спроведуваа надзор на брзината во училишните зони секој училишен ден во септември, вклучително и распоредување во области со голема загриженост и во Викторија и во Ескималт.

VicPD Speed ​​Watch волонтира со градоначалничката на Esquimalt Barbara Desjardins и претседателот на Училишната област 61, Рајан Пеинтер

Третиот квартал од 2022 година започна кога и VicPD и Saanich PD продолжија да се опоравуваат од пукањето во Банката на Монтреал во кое беа застрелани и ранети шест членови на тимот за итни случаи на Голема Викторија (GVERT). Во операциите на Денот на Канада, 3 полицајци од полициската управа во Ванкувер им се придружија на полицајците од цела Голема Викторија додека Викторија повторно беше домаќин на прославите на Денот на Канада. Како одговор на тековните грижи за безбедноста и изливот на емоции, Одделот за ангажман во заедницата (CED) на VicPD ја создаде кампањата #GVERT Blue Heart. Почнувајќи од Денот на Канада, службениците на VicPD, персоналот и волонтерите, како и службениците на Единицата за јавна безбедност на Голема Викторија (ПСУ) доделија над 10,000 #GVERT сини срца, заблагодарувајќи се на заедницата за поддршката.

Службеници на ПСУ на Денот на Канада

Одделот за ангажман во заедницата на VicPD продолжи да ги поддржува напорите за привлекување волонтери, цивилен персонал, нови регрути офицери и искусни офицери. Покрај регрутирањето центрирано на VicPD.ca, напорите оваа година вклучија ангажмани лично, пристап до социјалните мрежи и банери на зградата на авенијата Каледонија 850. Инстаграм ролна фокусирана на регрутирање собра над 750 лајкови и над 22,000 прегледи.

Тимот за ангажман во заедницата на VicPD се здружи со Секцијата за сообраќај на VicPD на обемниот „Прашај ме нешто“ (AMA) за оштетеното возење за време на блокада за противнапад на возење со оштетен ICBC на 8-ми јули во Вик Запад. Покрај идентификувањето на оштетените возачи, службеникот за сообраќај на VicPD, Cst. Стивен Панекоек одговараше на прашања од јавноста од типот „дали е во ред да се биде нервозен на препрека?“ „Што ќе се случи ако возачот одбие да одговори на прашања и даде само информации за лиценца/регистрација?“. Со преку 20,000 прегледи на интернет и стотици лајкови и коментари, овој ангажман им помогна на луѓето да бидат информирани и едуцирани за ризиците од оштетеното возење.

Началникот Дел Манак, заменик-началникот Џејсон Лајдман и инспекторката Керили Џонс беа среќни што отидоа зад шалтерот под будното водство на некои ветеринари на Тим Хортонс за поддршка на младинските програми на Денот на кампот Тим ​​Хортонс.


VicPD им се придружи на Victoria Harbour Cats за два настани за поддршка на нашите службеници и поврзување со бејзбол заедницата на Голема Викторија. Шефот Манак го исфрли првиот терен и бевме поканети да се вратиме на денот на синото срце #GVERT, каде Harbour Cats го носеа својот трет дрес на тема VicPD.

Бејзбол тимот на „Блу чорапи“ на VicPD играше на турнирот на надежта Мајкл Дунахи за поддршка на Child Find BC. Иако тимот загуби поради грицкање нокти, драго ни е што сме дел од овој важен настан за поддршка на Дунахи и помагајќи им да се заштитат децата и семејствата.

Ни беше чест да продолжиме со нашиот однос со Абориџинската коалиција за ставање крај на бездомништвото. Годинешното годишно генерално собрание се одржа во велнес центарот Songhees и двете нации Songhees и Esquimalt ја истакнаа работата што тие и Коалицијата ја вршат. Горди сме што продолжуваме да бидеме партнери во нивната одлична работа.

VicPD беше горд што учествуваше во маршот од училиштето Џорџ Џеј за одбележување на 100 години од кинеските студенти кои штрајкуваат против сегрегацијата, во чест на храброста на кинеските ученици и нивните родители додека се спротивставија на расизмот.

Ни беше чест да го видиме благословено нашето кану кое наскоро ќе биде лансирано како дел од нашата тековна работа да се движиме по патот на помирувањето. Патувањето со кану „Повлекување заедно“ беше важен дел од патувањето што го одиме заедно со нациите Есквималт и Сонгхи, а благословот на нашето кану е уште поблиску до тоа да можеме да ги продлабочиме нашите врски.

Семејната атмосфера со одлична музика, храна и енергија на Фестивалот Мексикано на плоштадот Сентениал виде многу врски помеѓу мексиканската заедница на Голема Викторија и VicPD.

VicPD беше горд што беше специјална церемонија на сечење лента во Топаз Гурдвара со премиерот Џон Хорган за да ги открие надградбите главно поради провинциски грант. Вистински тимски напор и партнерство. Ремоделирањето изгледа одлично!

Поврзувањето со децата е клучен дел од нашите ангажмани, за да научат дека полицајците можат да бидат безбедни возрасни луѓе кога им треба помош. Ни беше драго што употребивме малку светла и сирени за да се поврземе со над 40 млади во детскиот камп Гурмат во Гурдвара.

Клучен настан овој квартал беше партнерството на VicPD со Victoria Shamrocks како признание за храброста на полицајците за време на пукањето со БМО во Саанич. По пикник пред натпреварот поддржан од Банката на Монтреал, началникот на полицискиот оддел во Санич, Дин Дути и началникот на ВикПД, Дел Манак, беа поканети да зборуваат со толпата на Шамрок и да им се заблагодарат на Голема Викторија за нивната поддршка за полицајците од целиот регион.

Персоналот на БМО беше дел од пикникот пред играта на задната врата за службениците и персоналот на VicPD и Saanich PD

Шефот на VicPD, Манак, се заблагодарува на Голема Викторија за изливот на поддршка

Интегриран кучешки сервис наредник. Евер објаснува што сака кучето на полициската служба Маверик

Настанот прикажа демо од Интегрираната служба за кучиња, прашања и одговори „LeQuesne и LeQuesne“ со VicPD Cst. Ерик ЛеКузн и неговиот татко (радио водителот Клиф ЛеКузн) и многу топли моменти кои помогнаа да се зближи заедницата во духот на исцелување.

Cst. Ерик ЛеКезн, кучето на полициската служба Оби и Клиф ЛеКвесн на Кју

Настанот собра над 10,000 американски долари за атлетското здружение на полицијата во Викторија, создавајќи идни можности за службениците и персоналот на VicPD да се поврзат со младите луѓе преку атлетика, академици и уметност.

Q3 беше затворен со знамето на VicPD беше вклучено во кругот на Songhees Nation South Island Powwow во Кралскиот атлетски парк на крајот на септември. Ни беше чест што бевме дел од денот, кој ја прослави домородната енергична издржливост и го кова патот напред за сите посветени на помирување.

За повеќе значајни датотеки, посетете ја нашата ажурирања на заедницата страница.

На крајот на третиот квартал, нето оперативната финансиска позиција е приближно 3% над буџетот поради годишните зголемувања на платите што ги надминуваат очекувањата, зголемувањето на премиите за WorkSafe BC и високите трошоци за прекувремена работа во првите два квартали поради недостигот на кадар во првата линија, кои оттогаш се подобрија. Приходите се над буџетот поради наплата на расходите за посебни давачки. Капиталните обврски се во согласност со очекувањата и се очекува да останат во рамките на буџетот. Трошоците за лиценцирање софтвер се исто така поголеми од буџетот, но се компензирани со пониски трошоци за комуникација и набавка. Севкупно, нето финансиската позиција е мал дефицит во овој момент.